(подобни асоциации се търсят и в наши дни, макар и някак ... елегантно)
Минали са години, докато хората установят емпирично, че цигарите не са безвредни, а и че ... от тях не се отслабва. Просто напълняваш, когато опитваш да ги спреш.
Разумният човек знае, че отказването от цигарите е умна и необходима стъпка. Той оценява почти неизбежното напълняване като страничен ефект на порока, като допълнителна вреда от тютюна. Глупакът – напротив – обвинява спирането на цигарите за пълнеенето. Проклина оздравителния процес. И пак пропушва... само за да установи, че от цигари не се отслабва. Допълнителните килограми си тежат, но вече заедно с обичайната доза тютюнев дим.
Миналата седмица СДС прокле и заряза осем години тежък, противоречив и изтощителен оздравителен процес. Решението за обратно приемане на Евгений Бакърджиев и Стефан Софиянски заедно с партиите им в СДС означава отказ от промяна и опит за безболезнено връщане към времето преди промяната, доброто старо време, когато бяхме “силни и единни”. Когато лимузините на “синята” власт гордо кръстосваха пътищата, а местни “сини” дерибеи ги посрещаха с теманета и жадни погледи. Когато беше толкоз изгодно да си “син”, та дори Бисеров и Цонев още не се бяха ориентирали към ДПС... Прочее, за да е пълен “синият” оптимизъм и наистина светла новината за това демократично обединение, тези двамата наистина липсват. Постничко ми е така, без тях.
Случилото се не е изненада. То е просто много ярко изражение на процеси, които отдавна следя с внимание и тъга. На местните избори СДС предпочете лесния път на подкрепа на “успешните” си кметове или на овластени представители на общинските съвети, регулировчици на локалния поток мръсни пари, чада на олигархията. Подобни кандидати – естествено – се отдадоха на кампания по най-добрия пример на ГЕРБ и ДПС и се отличиха – не само в Перник и Благоевград – като изявени купувачи на гласове. Образът на СДС като модерна реформаторска партия, който хора като Мартин Димитров от години налагат в Парламента, беше безнадеждно компрометиран.
Скоро след изборите, ръководството на СДС започна кампания по легитимиране на олигархичната формация ГЕРБ като реформаторска дясна партия и сериозна алтернатива на тройната коалиция. Всъщност, това не е толкова нелогично – в ГЕРБ вирее и се развива една съществена част от миналото на СДС. Местните структури на партията са ръководени и финансирани от бивши деятели на МВР, данъчни инспектори, митничари и други държавни служители от периода на управлението на ОДС. Всички те – вече добре поставени в обществото предприемачи, порядъчно осребрили участието си във властта и близките връзки със своите наследници в администрацията. ГЕРБ е просто новият политически представител на тази класа от политически хиени, за които няма особена разлика между участието във властта и развиването на протежиран от властта бизнес. Нема лево, нема десно... Важното е да има обществени поръчки и да няма конкуренция... Новият председател на Столичния общински съвет е типичен представител на тази класа, но с нищо не изпъква пред цял легион себеподобни в ГЕРБ.
Да, това е част от миналото на СДС. Както и Евгений Бакърджиев, Стефан Софиянски, Антоан Николов, Христо Бисеров, Йордан Цонев – създателите и благодетелите на класата на политическите хиени.
Да върнеш тях в СДС, за да стане отново силна и успешна реформаторска партия...
Да пропушиш за да отслабнеш...
Винаги когато кофти прогнози (за качествата на Пламен Юруков) ми се сбъднат нямам идея как да реагирам. Жалко, много жалко.
ОтговорИзтриванеАз не съм убеден, че г-н Юруков е човек без качества - и не това се опитвам да кажа с този постинг.
ОтговорИзтриванеСпоред мен планираната ре-консолидация на СДС ще има като цяло положителен ефект върху изборните резултати и политическото влияние на партията.
НО - с цената на прощаване с илюзията, че СДС е една от обществените сили, които мъкнат България напред, че СДС е анти-олигархична и реформаторска партия.
Сходни процеси (в много по-скромен мащаб и не тъй решителни) могат да се видят и в ДСБ, където все по-често се чуват думите
"Е, и като бяхме толкова принципни какво стана..."
You've got a point here.
ОтговорИзтриванеВъпросът за съжаление наистина е следния - искаш да управляваш (да участваш в управлението) или да бъдеш принципен. Разбира се майсторлъкът (политическият) е да не ти се налага да изпадаш пред тази дилема...
ОтговорИзтриванеНашенецът най-често гласува за този, който му обещава най-красиви неща("сполука за България", "незабавно и несимволично повишение на пенсии и заплати" и прочие безумия).
ОтговорИзтриванеА че обещаното си е чиста измама, Вуте се сеща чак като му влезе....
Та Стойчо, може ли ДСБ да си позволи да обещае например 2000 лв. минимална заплата ??? И няма да се изненадам ако с това спечели изборите...
Не става...
Да си го кажем директно, нашенецо се сеща как да гласува чак като го оставят без хляб..
PS Благодаря на г-н Кънев за чудесните анализи
„Нов консерватизъм“... Извинявам се за циничния израз, но май със стари курви нов бардак ще прави г-н Юруков.
ОтговорИзтриванеO, ako obeshtae podobno neshto - edva li shte glasuvam za tjah togava. i to tochno zashtoto shte e ochevidna lazha. No ako kazhat - obeshtavame vi krav pot i salzi - imat golemi shansove za glasa mi.
ОтговорИзтриване