Преди години, покойният ми баща казваше, че не е трудно да предвидим какво ще се случи в българската политика – просто трябва да си спомним какво се е случвало в Полша или Унгария преди десетина-петнайсет години. В Полша и Унгария, обаче, днес се случват твърде различни неща...
В Унгария управлява популистката „десница“ на Виктор Орбан, която провежда крайнолява икономическа политика, ограничава личните свободи и медиите и упорито се опитва да вкара страната в конфликт с нейните съседи. Икономическите провали и необузданият популизъм подхранват крайния национализъм на партията „Йобик“, която е основна опозиционна сила наред с бившите комунисти. Политическата изолация, лошите икономически перспективи, ограничените граждански права и социалното напрежение са водещи във всеки коментар за страната.
В Полша, обаче, Доналд Туск и неговата „Гражданска платформа“ постигнаха първи случай на преизбиране на действащо правителство и премиер от 1989г. насам, изпратиха доскоро мощната партия на бившите комунисти на незавидното, но заслужено място на последна парламентарна сила и изкараха ксенофобските и антиреформаторски партии като „Самоотбрана“ извън Парламента. Страната преминава през кризата с минимални щети и наблюдателите споделят мнението на премиера, че пред очите ни е рядък за целия ЕС повод за оптимизъм - "Успех на оптимистичната Полша, Полша, която вярва в себе си и иска да върви напред".
Защо пиша всичко това дни преди изборите в България? Защото е очевидно, че в нашата политика няма ясни ориентири. Европейската народна партия си заравя главата в пясъка и дежурно се радва на всички „десни“ успехи в Европа – както на популистите на Орбан, така и на реформаторите на Туск. По този начин тя лишава посланията си не само от съдържание, но и от политически ценности. Двата модела са вода и олио, между тях едва ли има нещо общо, освен етикета ЕНП. Затова и призивите на европейските лидери за подкрепа на ГЕРБ нямат никаква стойност. Те не дават отговор на въпроса кой модел избираме в България, по кой път поемаме, къде искаме да бъдем след пет, десет или петнайсет години.
Знам от лични разговори, че в ЕНП много им се иска Бойко Борисов да бъде „българският Доналд Туск“. На самия Борисов може би също му се иска да бъде политик от този тип - умерен, консенсусен, малко нещо популист, понякога нерешителен, но чаровен. И най-вече – изключително компетентен и икономически удивително успешен. Иска му се, но не може. А и не му стиска. Напротив – той ни показа всичко от другия модел.
Показа ни евтин популизъм и национализация, съюз с крайната десница и националистите, ограничаване на гражданските права, икономически провал. Крайната некомпетентност на управлението и лично на премиера напоследък се компенсира и със заядлив наставничекси тон към Европа, стигнал до безобразното изказване за пенсиите. Но най-лошото, което ни показва Борисов в тази кампания, е опитът да представи БСП като свой основен опонент, за да плаши с нея избирателите. ГЕРБ насила легитимират провалената партия на бившите комунисти, за да изкарат себе си единствена десница и едва ли не единствени демократи. Този подход вече е давал отровните си плодове, и ако той успее, резултатите са ясни – скорошно връщане на БСП във властта.
За да направим избор между модела „Орбан“ и модела „Туск“, първо трябва да приключим с модела „Борисов“. С опита на управляващите да ни представят българската политика като схватка между ГЕРБ и БСП. А този избор е прост – навсякъде трябва да подкрепим десните и демократични кандидати, които имат шанс да победят или да стигнат до балотаж. Прошко Прошков в София, Димитър Сяров в Сливен, Николай Недков във Варна, арх. Илко Николов в Пловдив, Иван Капралов в Шумен. И десетки кандидати в малки общини като Каварна, Балчик, Нови пазар, Преслав, Разлог, които поемат истински рискове с кандидатирането си – риск за професията или бизнеса си. А напоследък, с развихрянето на МВР в ролята на щаб на ГЕРБ – и риск за личността и здравето...
Само тези смели хора могат да победят на втори тур и да сложат началото на демократична консолидация в обществото.
Така че след няколко години да можем да кажем, че е победила „оптимистичната България, България, която вярва в себе си и иска да върви напред".
Няма да гласувам за Прошко Прошков, защото не искам цяла София да заприлича на Лозенец. Не, мерси!
ОтговорИзтриване@Анонимен..., проблемът си е лично ваш...:) Толкова по-жалко за Вас, че не сте прозре
ОтговорИзтриванели правилния избор .. : )
Новини (защото аз поне попадам на тези изявления в новинарските емисии, които всъщност гледам рядко) от сорта на еди кой си от Европа каза, че подкрепя ГЕРБ за мен означават едно единствено нещо - губим подкрепа, нямаме реални постижения, затова дайте да се позовем на външни авторитети. И честно казано този подход много ме дразни. Като преди време "Канцлера Меркел така, канцлера Меркел иначе", един вид "Щом правим като нея, занчи не грешим" - глупости!
ОтговорИзтриванеНиколета
Господа, съгласен съм че ни трябва силна десница, различна от Герб, обаче има проблем ... след дълги години подкрепа от моя страна (и не само моя) за СДС/ ДСБ вече не виждам никаква причина за по-нататъшна.
ОтговорИзтриванеТакава бъдеща алтернатива няма да има нищо общо нито със СДС нито с ДСБ ... и това за пореден път ще се види в неделя.
Хубаво е, че търсите кусурите на Герб ама айде вижте гредата в собственото око!
Освен всичко останало синята идея ми е скъпа, ама истината ми е по-скъпа- няма как да вярвам на сините, а не на учите и ушите си- имал съм възможност и да се запозная с Плевнелиев и да видя стила му на работа- и точно затова критиките на сините сериозно ме натъжават ... защо да вярвам на тях, а не на собствените си впечатления за Плевнелиев като за изключително качествен и коректен човек, който можеше да бъде подкрепен от цялата десница. Много други гласуващи за сините са контактували с Плевнелиев и сега са подобно на мен крайно неприятно изненадани. Каква е целта в крайна сметка- да направите Калфин президент?
Нищо не казвате за Бургас?
ОтговорИзтриванеТук няма за кого да гласуваме и да искаме-нещо страшно е - ужасен клиентелизъм.Който не успя да се набу
та в листите на ГЕРБ,за да спаси бизнеса си, се набута в последния момент в листите на "Синята Коалиция"...Болно ми е...
Жалко-още едно поколение е обречено!
Ами то всъщност какво значение има дали други поколения са обречени. Важното е нашият живот какъв е в момента, настоящето е сега и ние сме тука а не в Pattaya Thailand.
ОтговорИзтриване