Последните два дни, въпреки хаоса около сформирането на "инициативни комитети" на протестиращите, донесоха няколко добри новини:
1. Протестите стават все по-масови, което отнема инициативата на атакаджийските шпицкоманди и дежурните политически мошеници.
2. В протестите се включват хора от малкия бизнес, които са по принцип по-умерени, загрижени за правилата и частната собственост, не са склонни да приемат революционни хунвейбински идеи.
3. Протестиращите изоставиха лозунгите за национализация и фиксацията единствено върху ЕРП като символ на монополите. Протестът се насочи и срещу публични монополисти като топлофикациите, ВиК дружествата, НЕК...
3А. Все по-често протестиращите споменават двете свещени крави на последните две правителства - ТИМ и Лукойл. Вече е ясно, че мафията произвежда бедност и безработица.
Хората срещу мафията, а не "гражданите срещу политиците" |
4. Днешният протест в София насочи енергията си към една от основните (може би главната) язва на обществото - правосъдието и отказа на БСП и ГЕРБ да го реформират.
Сега политическият коментар:
В новия си вид, около 60% от исканията на протестиращите съвпадат с по-стари, а и със съвсем актуални позиции на ДСБ:
- Програмно правителство и продължаване на работата на Народното събрание;
Правителството трябва да е експертно и да наложи правила и законодателни инициативи, ограничаващи злоупотребите на монополистите и фирмите с господстващо положение. По този начин то не само ще облекчи гражданите, но и ще върне доверие в правилата и институциите.
- Спешни мерки (мораториум) за пресичане на разграбването на защитени територии в очертаващия се период на безвластие.
- Съгласие в следващия парламент за необходимостта от сериозни промени в Конституцията.
Тези промени трябва да включват избирателните райони, избирателната система, броя на народните представителни, но най-вече - промяна в правосъдието и местната власт.
- Кратък следващ парламент и избори за ВНС.
Нашите задачи (подчертавам, че това е лично мнение, което ще отстоявам пред партията си):
- ДСБ трябва да предложи мандата си в "парламентарната рулетка" за експертно програмно правителство.
Ако президентът не възложи мандат на СК, значи играе с ГЕРБ/БСП/ДПС против интересите на гражданите.
- Кабинетът трябва да е експертен. ДСБ/СК няма доверие от избирателите през '2009 да съставя правителство. Ние ще съставим следващото правителство след изборите '2013, но това е съвсем отделна тема.
- В политическите си позиции, ДСБ трябва, дори с цената на противопоставяне от най-радикалните протестиращи срдеди, да защити частната собственост и демократичните правила - по-подробно за това писах преди ден и половина.
През последните години, ние първи посочихме всички проблеми, които днес взривяват обществото ни:
- Убийството на семейния бизнес;
- Разцвета на монополите в различни икономически отрасли (енергетика, храни, обществени поръчки, строителство...);
- Енергийните монополи и енергийната мафия;
- Местната политическа мафия, най-видима във Варна, но все по-силна навсякъде.
Посочихме и резултата от тези проблеми: Стопанска депресия, фалити на малкия и среден бизнес, безработица, бедност. Посочихме и множество експертни решения, които днес са на улицата, а утре ще бъдат на масата в Министерски съвет.
Днес е време да поемем отговорност да защитим позициите си на избори, а утре да наложим нови правила във властта - в управлението и във Велико народно събрание.
.