Реформите са на парче, мерките са хаотични и разнопосочни. Предприемат се панически, с цел моментно одобрение, потупване по рамото и "Конграчулешънс" - там, "горе", в Брюксел. Ефектът е никакъв.
Мафията продължава да има ключово влияние върху управлението и стопанството, с убийствени последици за благосъстоянието и сигурността на всеки гражданин.
Изборите се купуват, правата се нарушават, правосъдие няма, но в замяна на това е зависимо от властта и мафията.
Това ни казва докладът на ЕК, спор няма.
Но ... Ще се опитам да погледна от друга гледна точка. Не тази, докладно-служебно-мониторинговата, от която е писан този доклад.
Не е въпросът какво виждат експертите на ЕК, сега или декември 2013г. Не е въпросът, че ГЕРБ са се провалили. Важното е, че липсва обща, последователна, цялостна (consistency е трудно преводима на български дума, и това е показателно) идея за промяна на управлението. Липсва пакет от нови, съгласувани помежду си правила за подобряване на администрацията, условията за предприемачество, правосъдието. Липсват нови идеи и правила, които да разглеждат основните публични сфери - образование, здравеопазване и социална дейност - в тяхното единство. Няма там мерки с ясна цел и очакван резултат, има "рИформи" с цел да спестим още някой лев, да откраднем още някой лев, да махнем едни хора, дето не са наш'те.
Липсва значи политика, в единствения положителен смисъл на тази дума :)
И тук ЕК с нейния мониторингов механизъм не е част от решението, а част от проблема. Много добър текст на Антоний Гълъбов:
„Този механизъм за проверка и сътрудничество в крайна сметка е неубедителен инструмент. Поради тази причина в края на миналата и началото на тази възникна въпросът с какво да бъде заменен той – дали да отпадне и да бъде трансформиран в нещо по-смислено.“ .... „За съжаление появата на февруарския и юлския доклад се превърна в повод за кампанийни действия от страна на българските институции. Вместо да се следват по-цялостни и общи насоки на реформа, имаше стремеж да се отчитат някакви резултати в навечерието на проверките. Това създаде тази разнопосочна картина, в която България положи значителни усилия, създавайки допълнителни институции, за да отговори на неясно дефинираните очаквания на този механизъм, отколкото, за да отговори на вътрешните си потребности.“
... в десетката. ЕС няма механизъм да преодолее нашите политически недъзи. Напротив - техният механизъм насърчава най-лошото - разпокъсаните, панически, ситуационни действия и решения, показните реформи без съдържание, фасадната политика, властта на етикетите.
ЕС не може да ни помогне, защото самата политика на Европа не е consistent - не е цялостна, завършена и последователна, не е подчинена на общи разумни цели, на общ, полезен за всички резултат. Няма споделена и одобрена идея за общото ни бъдеще.
Извинете ме за хиперболата, но не виждам защо, с подобни механизми на контрол, ЕК може да очаква нещо по-добро от Борисов. Той е в голяма степен европейско творение, дете на времето си. They deserve each other, както казват американците.
(снимка News.bg)
И след като - за добро или лошо, според мен за лошо - ЕС в близко бъдеще не изглежда способен да даде обща цел, смисъл и политически средства, отговорността за цялостна политическа програма за промени и нови правила лежи на българската опозиция. Който иска да е алтернатива на този провал, трябва да предложи прости и ясни правила за подобряване на ежедневния живот на българските граждани. Иначе не е алтернатива...
.
1 коментар:
ами давайте с простите и лесни решения например що не внесете закон за драстично съкращаване на държавната администрация за електронно правителство и обслужване на гражданите от вкъщи държавата да ползва само свободен софтуер и да не става заложник на софтуерни гиганти електронно гласуване съдебната влас независима те да си избират и управляват контрол само на финансовата рамка избор на главен прокурор от народа избор на полицай за шефове на регионалните дирекции сериозна реформа на мвр 60 000 лапачи за няма 8 милиона 10 000 в ню йорк за двойно повече народ избор на президента от народното събрание излишни пари за манекени нямаме пък ако ще и да е господ всеки избран да може да бъде отзован чрез подписка от 50% от гласувалите за него и провеждане на референдум в смисъл вот на доверие не се сещам за някой от тези неща да сте ги предложили в смисъл дсб сериозно обмислям дали ще гласувам за вас отново лошото че и май никой не ги предлага тези прости неща
Публикуване на коментар