Заглавието (без въпросителната) е от мой постинг в стария ми блог.
Публикуван ... преди шест месеца.
Както разбирам от блога на депутата Мартин Димитров, влизането в сила на Търговския регистър отново не е сигурно.
Сигурно е едно - независимо дали регистърът стартира на 01.01.2008г. или не, кашата ще бъде тотална, а работата така и така не е свършена. Свидетелства лично министърът на правосъдието Миглена Тачева, цитирана от News.bg:
Безвъзвратно сме изхарчили една торба пари и резултат няма и няма да има.
Това заяви правосъдният министър Миглена Тачева в рамките на работна среща за напредъка в областта на съдебната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност, организирана от институт „Отворено общество".
............................
По въпроса за информационните технологии на съдебната власт, Тачева е категорична, че те трябва да бъдат относими през европейския правен портал.
Пречка за изграждането на правен портал на министерство на правосъдието е това, че не са готови имотният, кадастралният и търговския регистри.
До тук с тъжните констатции. Госпожа Тачева звучи божем не тя отговаря за изграждането на тези регистри и управлението на Министерство на правосъдието. Тъжно е да наследиш др. Петканов, разбирам. Ама нали са нещо съпартийци, може ли такова тОпене...
Следва пълната смехория:
Тачева добави, че въпреки изхарчените пари за направата на правен портал на министерството, тя е спряла поръчката за планираните допълнителни разходи за него, тъй като се е оказало, че трябва да има 17 сървъра, които да бъдат в министерство на правосъдието, а един от тях заема половината зала.
Интересни разсъждения по този повод можете да прочетете в блога на Dzver, където събеседниците разбират от сървъри, за разлика от г-жата Тачева. Крайно време е управляващите да проумеят, че българите вече не са шарани...
Според Закона за търговския регистър, регистрацията на фирмите преминава от съдебната система към Агенцията по вписвания (регистър БУЛСТАТ). Значително се опростява регистрацията на фирмите и отпада необходимостта от втора, допълнителна регистрация (веднъж в съда и после в БУЛСТАТ). Много по-лесно трябва да бъде снабдяването с документ за актуално състояние и извършването на всякакви справки. Предвидена е и регистрация с електронен подпис по интернет.
Законът има своите трески за дялане и скрити опасности (в т.ч. и опасност да се запази познатата корупция при регистрацията на фирми), но е безспорно една добра стъпка. Повече информация в една кратка статия в Уикипедия.
Звучи добре, нали? А дали ще се случи ...
За довиждане една снимка, която публикувам благодарение на Георги Ангелов от блога за икономика. Тя удостоверява как в ... Папуа-Нова Гвинея регистрацията на промени в регистъреа на фирмите се осъществява за ... два дни:
Няма коментари:
Публикуване на коментар