Важното е, че проблемът е идентифициран - децата са повече от местата в детските градини.
За решаването на проблема има сякаш два основни подхода:
Подход №1. Да направим
приема в детска градина
по-труден и
Подход №2. Да направим
откриването на нови градини по-лесно.
Не се наемам да твърдя, че селският кмет гледа безпомощно с празен поглед. Такова едно твърдение би било манипулативно и дори неверно. Той активно действа за решаване на проблема. Зрял и последователен пример за следване на Подход №1. ... Да проследим мерките:
Мярка 1: Прави се
състезание "Най-бързият печели".
"Кой превари, той завари" му се викаше в махалата. Отпадат по-мудните, поспаливите, тези, които нямат интернет или не са купили компютър И на бабата.
Не върви. Проклетите родители са се подготвили добре. Софтуерът издържа по-малко от тях...
Мярка 2: Въвежда се ограничение - "в детските градини да се приемат само
децата на хората, които плащат местни данъци в столицата". Това вече си е пълна неграмотност. Да уточня защо:
а) Местен данък плащат всички собственици на жилища в София. Много от тях не живеят тук, затова пък живеещите под наем не плащат.
б) Местен данък плащат собствениците на автомобили, регистрирани в София. Тъй като 60% от лизинговите коли се регистрират тук, това не е гаранция къде се движи колата. НО: Мнозина имат коли именно на лизинг, и данъкът се плаща на името на лизинговата компания, а не на собственика...
Не става. Трябва нещо по-радикално:
Мярка 3: Въвежда се незабавна адресна регистрация на всички пребиваващи в София. Срок - 48 часа от пристигането... За да плащали данъци. Нека уточня, че хората плащат местен данък върху имуществото си в София, независимо къде са регистрирани. Обратно -
данъкът върху общия доход е републикански, а не местен данък.
Какво е общото между тези мерки - всички те са глупави, неефективни, милиционерски. Нито една от тях не решава проблема. Естествено, че хората ще се регистрират в София (и това е добре). И местата в детските градини пак няма да достигат.
Ако следваме милиционерския подход, има само една ефективна мярка - закони за ограничение на раждаемостта. Това ще реши всички кметски проблеми с детските градини. Може да забраним и автомобилите, и това ще реши проблема с паркирането. Ако забраним строителството, ще решим веднъж завинаги проблема с инфраструктурата и градоустройственото планиране. Ако забраним обилното хранене, ще облекчим драмата с канализацията.
Нека разгледаме някои мерки, следващи подход №2: Безспорно е, че настаняването в детски градини е социална услуга. Тя има за цел именно насърчаване на раждаемостта, като държавата/общината поемат част от финансовата тежест за отглеждане на дете. Вместо 400 лв. за детегледачка - 50 лв. за детска градина. Супер.
По груби сметки, месечната дотация за дете в детска градина е около 200 лв.
Какво пречи тази дотация да се дава на семействата под формата на ваучер? Ако искат, отиват в държавна детска градина и доплащат 50 лв.
Ако искат, отиват в частна и доплащат
(по днешни цени) около 200 лв. Но това
днешни цени е много измамно. Защото ваучерната система ще позволи да се ОТКРИЯТ МНОГО НОВИ детски градини. Те ще се конкурират не само за децата на богатите (както е сега), но и за децата на средната ръка хора. И ще свалят цените, и ще предлагат по-скромни екстри, за да ги привлекат.
Ами нищо не пречи.
Освен ако кметът каже: "Много е скъпо на всички деца по 200лв."
И тогава излиза, че проблемът
не е в липсата на детски градини, а в липсата на пари? Или в приоритетите за харчене на огромния излишък
(преходен остатък) от бюджета на общината...
Прекрасен анализ на общинския бюджет за 2008 - на
блога на Мартин Заимов.